Liquides Imaginaires Peau de Bête

w kategorii

3 listopada, dzień poświęcenia relikwii Świętego Huberta, to równocześnie święto myśliwych, leśników i jeźdźców, których jest patronem. Na przełomie października i listopada tradycyjnie kończy się sezon jeździecki, a zaczyna sezon polowań jesienno-zimowych.

Według łowieckiej tradycji, myśliwi organizują wówczas uroczyste hubertusowe polowania. Jeźdźcy z kolei Hubertusa świętują urządzając gonitwę za tzw. lisem. Jednemu z jeźdźców przypina się do lewego ramienia lisią kitę, jego zadaniem jest uciekać. Gonitwę wygrywa ten, kto kitę zerwie (równocześnie stając się przyszłorocznym lisem). Jako że świat jeźdźców jest mi o wiele bliższy niż świat myśliwych, hubertusowy wpis postanowiłam poświęcić zwierzętom pięknym, o ile nie najpiękniejszym — koniom. Jak się okazuje, są one inspirujące także dla twórców perfum. Co więcej, chyba żaden inny przedstawiciel fauny nie był muzą dla tylu pachnących kompozycji, co koń. Między innymi dla Liquides Imaginaires Peau de Bête.

Liquides Imaginaires Peau de Bête recenzja
Chyba żaden inny przedstawiciel fauny nie był muzą dla tylu pachnących kompozycji, co koń.

Perfumy o zapachu ciepłej końskiej sierści

Peau de Bête znaczy skóra bestii, skóra zwierzęcia. To pierwszy tom najnowszej zapachowej trylogii Liquides Imaginaires, która nosi nazwę Animal Beauty. Zapach zainspirowany jest koniem czystej krwi arabskiej tuż po galopie. Jego zgrzaną biegiem sierścią, napiętymi mocnymi mięśniami, rozszerzonymi i rozedrganymi nozdrzami. Dotykiem lśniącej, gorącej szyi, którą w nagrodę z dumą i czułością poklepuje jeździec. Piękny obraz, prawda? Kto jednak miał okazję obcować z koniem po biegu z bliska wie, że towarzyszący mu zapach wcale nie jest taki urokliwy. Nie ma obaw, Philippe di Meo stworzył kompozycję, która przedstawia lepszą wersję rzeczywistości. Dlatego dla mnie to raczej zapach konia tuż przed galopem…

Liquides Imaginaires Peau de Bête recenzja
Liquides Imaginaires Peau de Bête to perfumy gładkie i ciepłe jak końska sierść, ale niepozbawione dzikości.
Liquides Imaginaires Peau de Bête recenzja
To jeden z tych zapachów, które „noszą” właściciela, a nie na odwrót.

To perfumy o złożonym składzie. Pełne przypraw, ziół, drewna i nut animalnych. Ciężko wyodrębnić poszczególne składniki, ponieważ tworzą monolityczną i monumentalną wręcz całość. Doszukując się, wskazałabym rumianek, kumin, cedr, wytrawną paczulę i styraks, szczyptę pieprzu. To perfumy gładkie i ciepłe jak końska sierść, ale niepozbawione dzikości. Tej dzikości, którą możemy poczuć w galopie. Dzikości namacalnej, w której możemy uczestniczyć, ale nie możemy jej w pełni ujarzmić. Są linearne, z czasem nabierają jedynie ciepła i ogłady. W ich strukturze brakuje nut serca, środkowych, i jest to zauważalne. Projekcję mają ogromną, doskonałą trwałość. To jeden z tych zapachów, które „noszą” właściciela, a nie na odwrót. Trudny, władczy i intrygujący. Raczej dla mężczyzn i to tych, którym nie brak pewności siebie.

 

Nuty głowy: rumianek niebieski, Safranal, kminek, czarny pieprz, nasiona pietruszki
Nuty bazy: drewno cade, drewno gwajakowe, drewno cedrowe z Atlasu, drewno cedrowe z Teksasu, paczula, cypriol, styraks, słodka wiosenna trawa, Ambrarome, kastoreum, cybet, skatol

Twórca: Philippe di Meo

Rok: 2015

 

Myślisz, że spodobałaby Ci się taka oryginalna, animalna kompozycja?

 


Komentarze

5 odpowiedzi na „Liquides Imaginaires Peau de Bête”

 1. Awatar amazonka

  Koniom poświęcono niezliczone stronice w literaturze. Inspirują nie tylko poetów. W najpoważniejszych pracach hippologicznych są fragmenty będące prawdziwymi poematami na cześć koni, a ich autorzy dalecy są od naukowej powściągliwości w traktowaniu tematu swoich badań. Marian Czapski – autor fundamentalnej do dziś 3-tomowej „Historii powszechnej konia” – od razu stwierdza: „Koń z innymi zwierzętami domowymi porównywany już w oku swoim nosi wszystkie cechy wyższości; […] w samej budowie oka końskiego tkwi wyraz jakiejś wyższej mądrości i przezorności”.
  O koniach mogę pisać w nieskończoność … Przejdę do polowań żeby było bezpieczniej ;) Sukcesy w polowaniach, zdrowie, a nawet życie jeźdźca, szczególnie w łowach na grubą zwierzynę zależały i zależą od dobrego konia, jego szybkości, odwagi, pewnych nóg, zwrotności. Pogoń za lisem to raczej zabawa, przyjemna rywalizacja.
  Motyw koni znajdujemy także w muzyce. Oto przykład:
  https://www.youtube.com/watch?v=ZNaqBBjrIZw
  Na zakończenie powinnam coś o zapachu koni napisać… „Pachniesz koniami”! mówiła moja mama jak wracałam ze stanicy jeździeckiej. Ten zapach trzeba poczuć. Jeździec i koń wchodzą w ścisły związek i „serce jeźdźca po połowie bije w koniu”.

  1. Chyba najbardziej inspirujące zwierzęta, wraz z kotami, we wszelkich dziedzinach sztuki.
   I jest „Wild Horses”, które chodziło mi po głowie… ;)

 2. No ładnie! Zaraz po publikacji wpisu obiecałam przylecieć na miotle, furkocząc kiecą i rzeczywiście to zrobiłam ale ślad zostawiam dopiero dzisiaj. :D

  Skóry Bestii jeszcze nie miałam okazji poznać ale do końca listopada ją dopadnę. Za to Irish Leather oczarowała mnie od samego początku i bez reszty (skądinąd niedawno poznałam African Leather z tej samej serii, która też jest niczego sobie).
  Natomiast jeżeli chodzi o perfumy inspirowane końmi, polecam jeszcze całą linię zapachów marki Parfums de Marly, z których każdy ma jeździecko-stadninowe konotacje. Przynajmniej w treści marketingowej opowiastki. ;)

  1. Że o Polo Ralpha Laurena ledwie wspomnę. ;P

  2. African Leather jest przyjemne, choć mi trochę bardziej od niego podoba się French Leather (co zrobić, lubię różę). Tylko niestety nie dorównuje mu trwałością…

   Czytałam o Parfums de Marly, ale nie miałam jeszcze okazji ich poznać. Niedawno na Fragrantice był organizowany konkurs, w którym można było wygrać wybrany flakon z ich podstawowej kolekcji. Wybrałam sobie Safanad, ale się nie poszczęściło w losowaniu. ;) Któryś szczególnie przypadł Ci do gustu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *