Sisley Izia

w kategorii

Sisley to marka, która kojarzy mi się z perfumami dość wymagającymi. Izia to chyba pierwszy taki łatwy, lekki i przyjemny zapach pod szyldem marki.

Lekki, łatwy i przyjemny nie znaczy jednak gorszy — perfumy przecież są przede wszystkim do noszenia. Izia zresztą nawet jak na taką nieskomplikowaną, stworzoną do lubienia kompozycję jest całkiem ambitna. Jak dla mnie, charakteru dodają jej aromaty dzięgla i cedru, no i ten herbaciany odcień róży! Najczęściej w takich eterycznych, zwiewnych pachnidłach róża ma płatki w odcieniach różu, czasem czerwieni, a tutaj jest zabarwiona słońcem.

sisley izia
Izia to chyba pierwszy tak łatwy w odbiorze zapach marki Sisley.

Ogród w hołdzie

Pewnie już wiecie, ale przypomnę — Izia to zapach stworzony jako olfaktoryczny ukłon w stronę założycielki marki Sisley, Izabeli d’Ornano. Miał odzwierciedlać woń jej ukochanego ogrodu, w którym rosną niezwykłe róże o nietypowej właściwości: pachną krótko i tylko w godzinach porannych, a ich aromat podszyty jest świetlistymi cytrusami.

Wiadomo: nigdy nie byłam w ogrodzie u pani d’Ornano. Ale zgaduję, że w Sisley Izia sportretowano go dość trafnie.

sisley izia
Pachnie różami, cytrusami i piżmem, charakteru dodaje im dodatek dzięglu i cedru.

Róże w cytrusowym słońcu

Sisley Izia to niby typowe babskie pachnidło na wiosnę, ale mimo to nie jest nudne — przez grę światła i cienia. Wspomniana wcześniej herbaciana barwa róży jest świetlista i ciepła, na płatkach kwiatów przycupnęły połyskujące kropelki soku z bergamotki. Wyraźnie czuję ich cierpkawy posmak. Z kolei gdy kompozycja się rozwija, przechodzi do serca, robi się nieco ciemniej, wilgotniej, pojawia się odrobina cienia. To dzięgiel. Zaś w bazie róże przepychają się z jasnym, kosmetycznym piżmem i subtelną nutą cedru. Ambry — nie czuję, ale mi jej nie brak.

sisley izia
Mimo że to zapach łatwy, lekki i przyjemny, ma w sobie sporo klasy i pewną ujmującą, wytrawną dojrzałość.

To nie majstersztyk, który zachwyca i inspiruje, ale na pewno jest przyzwoitym zapachem, który nosi się z przyjemnością. Nie jest donośny ani męczący, a na skórze trzyma się około 6 godzin. Na wiosnę i lato — w sam raz.

 

Nuty głowy: bergamotka, różowy pieprz, aldehydy
Nuty serca: akord róży d’Ornano, akord kwiatowy, dzięgiel
Nuty bazy: cedr, akord ambrowy, nuty piżmowe

Nos: Amandine Clerc-Marie we współpracy z Izabelą, Christine i Sonią z rodziny d’Ornano oraz aktorką Quentin Jones

Rok: 2017

 

Jak Ci się podoba Sisley Izia?

 


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *